Podologia – co to jest? Czym zajmuje się podolog?

Podologia – co to jest? Czym zajmuje się podolog?

Stopy, podobnie jak dłonie, są wizytówką każdej kobiety. Coraz częściej z usług poprawiających wygląd i zdrowie stóp korzystają również panowie. W regularnej dbałości o ten ważny element ciała pomagają dbać podolodzy. Zajmują się oni nie tylko chorobami stóp, ale także ich zdrowym i ładnym wyglądem. Z poniższego artykułu dowiesz się kim jest podolog i czym się zajmuje, jakie usługi wykonują podolodzy oraz jak zostać dobrym podologiem.

Kim jest podolog i czym się zajmuje?

Podolog to osoba, której wiedza i umiejętności wykraczają poza zwykłe wykonanie pedicure. Jest to specjalista zajmujący się leczeniem schorzeń stóp. Czym się zajmuje podolog? Przede wszystkim nie należy mylić go z lekarzem, ponieważ jego zawód jest ściśle związany z kosmetyką. Manicure podologiczny, który wykonasz u tego specjalisty,  pomoże Ci w walce z takimi chorobami jak grzybica stóp, wrastające paznokcie, haluksy oraz odciski. Oprócz zastosowania metod leczenia podolog uświadamia klientkom i klientom jakie błędy w codziennej pielęgnacji popełniają i radzi, co zrobić, gdy pojawi się podobny problem w przyszłości. Wiele osób na co dzień boryka się z problemami ze stopami. Spędzają oni wiele godzin w butach, a nieumiejętne przycinanie paznokci, czy też nieleczone urazy prowadzą do bolących i nawracających schorzeń. W Polsce zawód podologa został oficjalnie wpisany na listę zawodów dopiero w 2015 roku, jednak od tamtej pory, prężnie rozwijające się zakłady kosmetyczne, często nie nadążają z przyjęciem nowych klientów. Dzieje się tak, ponieważ rośnie świadomość ludzi dotycząca tego, jak ważne jest zadbanie o prawidłowy wygląd i zdrowie stóp. Częsty ból i inne dolegliwości związane z nieleczonymi schorzeniami utrudniają codzienne życie. Podolodzy chętnie współpracują również z dermatologami, chirurgami i diabetologami, dlatego cięższe przypadki od razu kierują do właściwych lekarzy.

Jakie usługi wykonują podolodzy?

Oprócz typowych schorzeń stóp, jakimi zajmują się podolodzy, do wykonywanych przez nich usług zalicza się również nakładanie i zmienianie opatrunków czy masaż stóp. Najczęściej jednak do takiego specjalisty klienci udają się po założenie specjalnych opatrunków, jakimi są klamry podologiczne. Nazywane inaczej klamrami ortonyskyjnymi są najmniej inwazyjną metodą leczenia problemu wrastających paznokci. Przy tym również są niezwykle skuteczne, a ich szeroki wybór na rynku pozwala na dokładne dopasowanie materiału z którego są wykonane do stopnia problemu. 
Kolejnym częstym powodem do wizyty u fachowca są urazy paznokci np. po przebytej grzybicy lub przez uraz mechaniczny. W takim wypadku podolog może zastosować rekonstrukcję płytki paznokciowej. Zabieg ma za zadanie poprawić komfort i wygląd stóp, jak również ochronić paznokcie przed kolejnymi urazami. W przypadku oddzielenia się paznokcia od łożyska rekonstrukcja jest konieczna. Podolodzy słyną także z prostszych usług, na które decydują się osoby chcące zadbać o prawidłowy wzrost i zdrowie paznokci. Pedicure kosmetyczny wykonywany jest w celu dokładnego oczyszczenia stóp i paznokci oraz wypielęgnowania skóry. Najczęściej polega na wyfrezowaniu za pomocą frezarki zrogowaciałego naskórka oraz odpowiednim skróceniu i pielęgnacji paznokci. Dodatkową opcją będą masaże, peelingi, malowanie paznokci i inne zabiegi kosmetyczne, z których możesz skorzystać. Ponieważ podolodzy są również kosmetyczkami, wykonasz u nich zabieg depilacji pastą cukrową często wybierany jako dodatek do innych zabiegów. Za pomocą specjalnej pasty cukrowej, kosmetyczka pozbędzie się z wybranych przez Ciebie okolic ciała niechcianych włosków. Jest to naturalna metoda, która nie powinna podrażniać, jednak osoby wrażliwsze mogą odczuwać dyskomfort. Jeśli nie tolerujesz wosków na ciepło lub masz popękane naczynka, ta metoda będzie odpowiednia, aby przez długi czas cieszyć się gładkim ciałem.

Zobacz także

Jak zostać stylistą oprawy oka?

Jak zostać stylistą oprawy oka?

W dzisiejszych czasach konkurencja na rynku kosmetycznym jest duża, a prawdziwi profesjonaliści są na wagę złota. Dobra stylistka zna różne techniki depilacji brwi, aplikacji rzęs oraz henny. Potrafi dobrać i doradzić kształt i rodzaj poszczególnych elementów, tak, aby pasowały do twarzy i usposobienia klientki. Z poniższego artykułu dowiesz się czym jest lifting i laminacja rzęs, po co stosuje się hennę i laminację brwi oraz jak zostać stylistą oprawy oczu. Zapraszamy do lektury.

Co daje masaż twarzy? Sprawdź efekty i przeciwwskazania.

Co daje masaż twarzy? Sprawdź efekty i przeciwwskazania.

Zmarszczki, szara ziemista cera i brak napięcia skóry to tylko niektóre problemy, z jakimi borykają się kobiety decydujące się na profesjonalny masaż twarzy. Podobnie jak masaż ciała, działa on nie tylko relaksująco, ale także prozdrowotnie. Z poniższego artykułu dowiesz się czym jest masaż twarzy i w jakim celu się go stosuje, jakie są efekty i przeciwwskazania do wykonania masażu twarzy oraz jakie są najpopularniejsze techniki masażu twarzy.

Masaż ciała. Co warto wiedzieć?

Masaż ciała. Co warto wiedzieć?

Masaż ciała jest nie tylko znakomitą formą relaksu, ale również przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Jego głównym zadaniem jest poprawa stanu fizycznego i psychicznego osoby masowanej. Poprzez dobrze wykonany masaż można zredukować stres, napięcie mięśni, a także pokonać zmęczenie. Dowiedz się jakie korzyści daje masaż ciała, jakie są przeciwwskazania do wykonania masażu ciała oraz poznaj rodzaje wykonywanych masaży ciała.